Четвер, 28.03.2024, 19:35

Вітаю Вас Гість | RSS | Головна | Каталог файлів | Реєстрація | Вхід

Головна » Файли » Нормативна база » Колективний договір

Стан виконання Угоди
12.06.2013, 13:56

Галузевої угоди, Обласної угоди та інших законодавчих і нормативних актів, у лютому 2012 року укладено угоду між відділом освіти і районною профспілковою організацією. Хід її виконання розглядаємо сьогодні.

Колективні договори укладені в усіх закладах і установах освіти району. Зміст колективних договорів в основному відповідає нормам чинного законодавства, районної, обласної та Галузевої угод. Всі колективні договори та районна угода пройшли реєстрацію в управлінні праці та соціального захисту населення Катеринопільської районної державної адміністрації. Президією районної ради профспілки надано юридичну допомогу в укладенні договорів у навчальних закладах та погоджено їх в установленому порядку.

Дією Районної угоди, колективних договорів охоплено 786 працівників та пенсіонери 34 закладів і установ освіти.

Колективнодоговірне регулювання трудових відносин у галузі значно сприяло вирішенню актуальних виробничих, соціально-економічних проблем навчальних закладів та учасників навчально-виховного процесу.

За звітний період відділ освіти, сільські, селищні ради в міру можливостей забезпечували ефективну і стабільну діяльність навчальних закладів, виходячи з фактичних обсягів фінансування.

Одним із розділів Угоди є «Забезпечення продуктивної зайнятості працівників».

Загальне зменшення кількості дітей впливає на мережу загальноосвітніх навчальних закладів, призводить до зменшення наповнюваності класів і шкіл, збільшення кількості загальноосвітніх навчальних закладів з малою чисельністю учнів і як наслідок - до скорочення педагогічного навантаження частини вчителів, падіння їх соціального статусу. Зросла плинність кадрів. Не вдалося уникнути скорочення працівників минулого року. За п.1 ст. 40 вивільнено біля 30 працівників відділу освіти та загальноосвітніх шкіл, що призвело до зменшення ефективності управління галуззю освіти у районі, збільшення виробничого навантаження на працівників, а також до порушення норм законів у галузі освіти, що стосуються соціально-економічних гарантій, прав та інтересів працівників.

Крім цього, рішення про скорочення чисельності працівників закладів освіти прийнято з порушенням вимог чинного законодавства та досягнутих галузевих і регіональних домовленостей.

Так, відповідно до п. 4.1.5 Галузевої, Обласної угод, органи управління освітою зобов’язалися не допускати в навчальних закладах і установах освіти масових вивільнень працюючих з ініціативи власника або уповноваженого ним органу (понад 3% чисельності працівників впродовж календарного року).

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», п. 4.2.2. Галузевої угоди, п.4.2.1, 4.2.2 Обласної угоди, 4.1.4 Районної угоди власник чи уповноважений ним орган рішення про зміни в організації праці, що призводить до значного скорочення чисельності або штату працівників, має приймати не пізніше ніж за 3 місяці до намічених дій, за письмовим узгодженням з відповідним профорганом і з економічним обґрунтуванням  та заходами забезпечення зайнятості працівників, що вивільняються.

Однак, у нас такі рішення приймаються в односторонньому порядку і з порушенням вимог наведених вище нормативних актів.

Загалом, сьогодні жоден дошкільний чи загальноосвітній навчальний заклад не укомплектовані згідно штатних нормативів.

Оплата і умови праці. Правила внутрішнього трудового розпорядку є у кожному навальному закладі, проте у багатьох випадках вони не затверджуються трудовим колективом за поданням власника або уповноваженого ним органу і виборним органом первинної профспілкової організації. Працівники закладів часто не ознайомлені з цими правилами. Правила ж мають бути розміщені на видному місці.

                Вживаються заходи щодо надання додаткових відпусток працівникам з ненормованим робочим днем тривалістю до 7 календарних днів,  додаткових відпусток за роботу із шкідливими та важкими умовами праці залежно від атестації робочих місць.

                Надаються відпустки працівникам під час навчального періоду за наявності путівок на санаторно-курортне лікування.

Відділ освіти забезпечує дотримання законодавства про оплату праці. У повному обсязі за минулий рік виплачена заробітна плата з урахуванням її підвищення.

Забезпечена оплата праці працівників у випадках, коли в окремі дні заняття не проводяться з незалежних від них причин із розрахунку заробітної плати встановленої при тарифікації у відповідності до колективних договорів.

Середня заробітна плата працівників у дошкільних навчальних закладах становила  – 1566 грн., у т.ч. педагогічних - 1867 грн.

Середня заробітна плата працівників загальноосвітніх шкіл становила – 1846 грн., в т. ч. педагогічних працівників – 2448  грн. 

Загалом, протягом року заробітна плата працівників навчальних закладів зросла на  13 % порівняно з минулим роком (за І тарифним розрядом).

Працівникам загальноосвітніх навчальних закладів у повній мірі виплачено відпускні та допомога на оздоровлення. Останню отримали педагогічні, медичні працівники, бібліотекарі, завідуючі господарством.

Грошова винагорода за сумлінну працю і зразкове виконання службових обов’язків  педагогічним працівникам навчальних закладів виплачена як і попереднього року у  розмірі 20% від посадового окладу; премійовано обслуговуючий персонал шкіл у розмірі 15% до посадового окладу. Покращилась ситуація зі стимулювання праці працівників частини дошкільних закладів (ДНЗ с. Мокра Калигірка (100% / 100%), Єрки (100%),  Ярошівка (100/20),  Ямпіль (100/50). У ДНЗ «Казка», «Сонечко», смт Катеринополя та ДНЗ с. Розсохуватка – всього по 10% отримали педпрацівники). При цьому, у цих садочках та школах винагорода і премія не закладаються в бюджет, а залежать від наявності економії фонду зарплати.

Відділом освіти  забезпечується дотримання чинного законодавства щодо надання гарантій і компенсацій працівникам навчальних закладів, які направляються для підвищення кваліфікації, підготовки, перепідготовки. Виплачуються кошти за відрядження (у т.ч., добові у розмірі 30 грн.), незалежно від наявності путівки у санаторій «Мрія». Однак, заборгованість по відрядженнях за листопад-грудень минулого року погашена тільки в лютому 2013 року.

За умови відповідності вимогам Положенням про навчальні кабінети здійснюється доплата за навчальні кабінети, спортивні зали і майстерні (хоча 34 оплачуваних кабінетів це дуже мало). У ряді випадків керівники навчальних закладів безпідставно відмовляють в оплаті праці за спортивні зали, майстерні.

Згідно Районної угоди 3-м молодим спеціалістам надано матеріальну допомогу при  прийнятті на роботу у розмірі посадового окладу.

Двом працівникам цього року сільською радою надано житло у с. Новоселиця.

Не було випадків надання «примусових» відпусток без збереження заробітної плати у загальноосвітніх закладах.

Протягом року вживалися заходи щодо духовного розвитку наших профспілчан.

Проведено екскурсії для працівників закладів освіти у м. Канів, Чигиринський район,  м. Черкаси, на кінно-спортивний комплекс у м. Жашків, Звенигородський район. Краще культурно-масова робота проводилась у Єрківській, Вікнинській школах.

Кращих працівників освітньої галузі, переможців конкурсів, ветеранів праці відзначено подяками та цінними подарунками районної ради профспілки.

8 працівників, 4 дітей працівників галузі оздоровлено у санаторіях за межами області, 1 працівник – у санаторії «Україна» (м. Черкаси).

На виконання положень Районної угоди проведено навчання профактиву та керівників навчальних закладів за участю фахівців управління праці і соціального захисту населення, районного центру зайнятості з питань: «Основи законодавства України про колективні договори і угоди»; «Основи законодавства України про зайнятість населення».

                При районній організації Профспілки працює громадська юридична консультація (консультації надаються юрисконсультом відділу освіти.     

У роботі колективно-договірного регулювання трудових, соціально-економічних відносин, реалізації районної Угоди є ще не використані можливості.

Додаткову увагу слід зосередити на виконанні положень Угоди щодо виділення коштів для зміцнення матеріально-технічної бази закладів освіти, поліпшення стану безпеки, гігієни праці, атестації робочих місць, забезпеченням працівників спецодягом та спецвзуттям, запровадженням доплат та інших пільг за несприятливі умови праці (останні з нового року не виплачуються через закінчення терміну, протягом якого діють результати атестації).

Не виконується вимога ст. 44 Закону України про профспілки щодо виділення 0.3% на культурно-масову діяльність.

Тож Районна рада Профспілки, профкоми разом з відділом освіти, керівниками відповідних закладів зобов'язані вжити невідкладних заходів до подолання зазначених недоліків.       

Вище говорилося про так звану «оптимізацію» мережі навчальних закладів. Звісно, така необхідність виникає у зв’язку із зменшенням учнівського контингенту. Але в профспілкової організації викликає стурбованість те як відбувається цей процес. Рішення приймаються в односторонньому порядку, за короткий проміжок часу, без громадського обговорення. Хочеться, щоб синонімом слова «оптимізація» було «модернізація», а не «знищення» мережі навчальних закладів. Цей процес має бути плановим, максимально безболісним, розробленим на тривалу перспективу.

У зв’язку з цим, звертаюся до Сторони власника з тим, щоб рішення щодо створення, реорганізації та ліквідації навчальних закладів, утворення освітніх округів приймати з урахуванням ст. 14 Закону України «Про освіту», п.6 ст.11, ст. 14 «Закону України «Про загальну середню освіту», ст. 22 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», Галузевої та регіональних угод, думки громади, з дотриманням вимог чинного законодавства щодо права громадян на освіту, основних принципів освіти, трудових прав та соціально-економічних гарантій працівників освіти.

Пропоную внести до рішення цього засідання питання щодо утворення координаційної ради з питань складення регіональних планів формування освітніх округів та модернізації мережі навчальних закладів відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.09.2012 № 675-р «Про схвалення методичних рекомендацій щодо складення регіональних планів створення освітніх округів та модернізації мережі професійно-технічних, загальноосвітніх навчальних закладів, у тому числі шкіл-інтернатів» для прийняття виважених рішень щодо модернізації мережі навчальних закладів у районі.

                Крім цього, пропоную направити керівникам і виборним органам профспілки навчальних закладів і установ освіти району рекомендації щодо внесення змін до чинних колективних договорів з питань регулювання трудових відносин (проекти змін додаються) з урахуванням норм і положень регіональних угод, змін у чинних нормативних актах і забезпечити організацію їх виконання.

Голова ради профспілки                                  В.І.Химич

27.02.2013 року

Категорія: Колективний договір | Додав: Himich
Переглядів: 1074 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Категорії розділу

Постанови [0]
Колективний договір [9]

Наше опитування

Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 18

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0